A lapos tetők habszigetelésének előkészítése során, amelyet több mint egy évtizede gyakorlok, néhány problémába ütköztem. Az egyik az, hogy a vízszigetelést nem szabad az időjárásnak kitett felületekre felvinni. A PCC Prodex habszigetelés gyártójának előírásai szerint a felhordás előtt a vizet, zsírt és port el kell távolítani a felületről. Tapasztalataim szerint azonban ez az eljárás még mindig nem garantálja a habszigetelés megbízható tapadását a felülethez. Ahhoz, hogy a habszigetelés ellenálló legyen a hosszú távú igénybevételekkel szemben, elengedhetetlen a lapos tető alapos megtisztítása a különböző szennyeződésektől, mint például a megkeményedett, sérült szigetelőlemezektől, a nem kívánt kavicsoktól, portól, mohától, algáktól, növényi törmeléktől vagy építési törmeléktől.
Ha alapvető hibákat követünk el a tető szigetelésekor, annak súlyos következményei lehetnek. Amikor a szerves anyagok légmentes környezetben lebomlanak, gáz keletkezik, amely megzavarja azt a folyamatot, hogy a szóróhab megbízhatóan tapadjon a tetőszigeteléshez, legyen az új vagy régi. Ezért javasoljuk, hogy a tetőfelület előkészítése során egy tapadóhidat hozzon létre, hogy a tető megbízhatóan tapadjon a táblához.
A tetőfelület állapotától függően célszerű bitumenes szigetelő alátétet és köztes lemezt használni. Új felület esetén ragasztóhidat kell alkalmazni. Fontos figyelembe venni a rétegek fordított sorrendjét is. A habszigetelés alkalmazásakor a fő hibák gyakran abban rejlenek, hogy figyelmen kívül hagyják az időjárás szélsőségeit, az anyagok tulajdonságait és megmunkálhatóságát. Ez rövid távon a habszigetelés nem megfelelő elválását okozhatja a kezeletlen felülettől. Az olyan felépítményekkel ellátott lapos tetőszerkezeteknél, mint a kémények, tetőablakok, villámhárítók és antennák, repedések alakulhatnak ki, amelyeken keresztül az esővíz behatol a födémszerkezetbe.
A habszigeteléssel foglalkozó szakember azt javasolja, hogy a tetőszigetelés megkezdése előtt cserélje ki a lapostető felületén található összes sérült elemet és szerkezeti részt, beleértve a padláson lévő bádoglemezeket is. A habszigetelés és a tetőfelépítmény közé célszerű viharrácsot helyezni. Fontos továbbá, hogy a tető szigeteletlen részeit is lefedje.
Hideg időben a felületet előkell melegíteni a kondenzáció megelőzése érdekében. A szigetelés felhordásának minimális hőmérséklete 5 °C legyen, és ne legyen csapadék. A felhordott habszigetelés hőmérséklete 45 °C, ami megakadályozza a pára azonnali lecsapódását, de kedvezőtlen időjárási körülmények között lecsapódhat és leválhat a felületről. Ez buborékok kialakulásához vezethet a szigetelés alatt. Ha a buborékok egyszer már kialakultak, akkor csak nagyon nehezen javíthatók. A lapos tetőn alkalmazott habszigetelésnek hármas hatása van: vízszigetelés, hőszigetelés és hangszigetelés. Vízszigetelő képessége 1 cm-rel kitágítva bizonyított, mivel zárt membránt képez.
A hőszigetelés 3 cm-es vastagságnál hatékony, és a K-értéktől függ, amely azt mutatja, hogy egy adott vastagságon mennyi hő jut át. Minél alacsonyabb a K-érték, annál jobb a szigetelés. Régi tetők esetében 5 cm vastagságú szigetelés ajánlott, míg új épületeknél 10-14 cm vastagság ajánlott, 55 kg/m3 végső sűrűséggel. A szakemberek a 28-35 kg/m3 sűrűségű belső poliuretánhabot részesítik előnyben, amely lehetővé teszi a kívánt vastagság elérését kevesebb anyaggal. A vásárlók gyakran nem tesznek különbséget a belső és a külső hab között, bár tulajdonságaik eltérőek. A belső szigetelés nem UV-álló, ezért felületvédelemre van szükség. A piacon többféle védelmi lehetőség létezik.
Modern permetezett poliuretán habszigetelés a profiktól!